Chovatelská stanice Popův keř

Úvod

Chovatelská stanice Popův keř se chovu psů věnuje od roku 1989. Nejdříve to však byli bulteriéři, kteří okouzlili mé, pro pejsky vždy tlukoucí, srdce. Dvě chovné feny Cassandra Černomor a Andy Popův keř jsem využíval především po pracovní stránce ( myslivost ). Mé povolání lesníka bylo v té době pro výcvik bulteriérů k lovu téměř ideální.

V roce 1993 jsem měl možnost se blíže seznámit s dalším nádherným zástupcem velké psí říše – Americkým stafordšírským teriérem. Po dlouhém čekání se mi podařilo zakoupit své první stafordí štěně. Byla jím fenka Twigi Tipit z Hanky ( chovatelka paní Březinová ). Twigi si svou super povahou brzy získala oblibu v mé rodině i okolí, pro které byla v té době velkou neznámou. Své kvality předváděla nejen na výstavách, ale i při práci v honitbě, kde dokázala nejednou zastavit postřílený kus černé zvěře, či pomáhala při tlumení škodné. Krásu a pracovní nadšení Twigi předávala i svým dalším potomkům, kteří postupně opouštěli naši chovatelskou stanici. Na všech našich fenkách jsme dohromady do roku 2004 odchovali téměř stovku nádherných štěňat.

Vzhledem k mým požadavkům, které by měl lovecký pes splňovat, nebyl výběr vůbec jednoduchý. Měl to být pes náruživý pro práci na stopě, vytrvalý a dlouhonohý, aby zvládal členitost zdejšího terénu, především v zimním období, kdy je všude spousta sněhu. Krátká, tmavá barva srsti byla jednou z dalších podmínek. Samozřejmostí měla být ušlechtilost a osobitost plemene, nezatížená žádnou genetick ou vadou z přešlechtění.
TAKOVÝM PSEM JE PRÁVĚ „ SRBSKÝ HONIČ “.

Pro svoje první štěně tohoto plemene jsem se rozhodl jet do jeho země původu – Srbska. V chovatelské stanici Potkozarska na nás v jarním vrhu roku 2005 čekala nádherná fenka ZEDA POTKOZARSKA. Po zapsání na plemenné knize a přihlášení do klubu honičů je naše RIA, jak jsme ji doma pojmenovali, zatím jediným registrovaným jedincem srbského honiče v České republice.

V současnosti, kdy vznikají tyto stránky, bude Riočce téměř jeden rok. Postupně se připravuje, jak na složení zkoušky lovecké upotřebitelnosti, tak na svoji výstavní kariéru. A to se mi již v hlavě honí myšlenky na novou cestu do Srbska a zakoupení dalšího psího kamaráda……..

© 2006-2008 Rostislav Soja ; Kód: Petr Zvoníček ; Administrace webu